Argument 2020 leidis sel korral aset koolides üle Eesti
Varasemalt on Argumendi osalejad kokku tulnud Tallinnasse, kuid see aasta otsustasime üheks nädalavahetuseks ka noorte juurde kohapeale sõita. Küll aga seoses koroonariskide suurenemisega loobusime suurest kogunemisest Tallinnas ja rühmajuhid veetsid kaks nädalavahetust koolides. Sellest tulenevalt toimus ka turniir START veebikeskkonnas Zoom.
Argument toimus paralleelselt nii eesti- kui venekeelsena ja kaasatud oli Kohta-Järve Gümnaasium, Kuressaare Gümnaasium, Saaremaa Ühisgümnaasium, Paide Gümnaasium, Viljandi Gümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium, Rakvere Reaalgümnaasium, Narva Soldino Gümnaasium, Tallinna Linnamäe Vene Lütseum, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasium, Sillamäe Gümnaasium ja Läänemaa Ühisgümnaasium.
Õpitud teadmised saab igaüks programmi jooksul praktikasse panne kahel viisil. Esiteks toimus teisel nädalavahetusel noorte ja otsustajate vaheline kohtumine, mis kujutab endast noorte poolt välja valitud ja ette valmistatud kohaliku probleemi tutvustamist ja arutamist koos inimestega, kellel on võimalik vastu võtta otsuseid ja viia läbi muutusi. Sel aastal oli teemaks haridus ja koolielu ning sellest tulenevalt olid ka otsustajad kohalike omavalitsuste hariduskomisjonide liikmed, noortekeskuste töötajad, direktorid, valla- ja linnavalitsuse eksperdid jt. Koos püüti jõuda lahendusteni, mis noorte muresid seoses hariduse ja koolieluga lahendaks või lahendustele lähemale aitaks. Näiteks Viljandi Gümnaasiumis valisid noored arutamiseks teema: Kodutööde hulk ja kuidas see takistab õpilaste muid tegevusi. Pärast otsustajatega kohtumist kinnitas Viljandi Gümnaasiumi direktor Juhan-Mart Salumäe, et teema on võetud kooli juhtkonna koosolekul arutamiseks ja sellega hakatakse tegelema suuremas mahus kui varem. Nõo Reaalgümnaasiumis arutati lausa mitut erinevat teemat, nimelt tulevikuks ettevalmistamine, transport ja koolitoit. Vallavolikogu vallaelukomisjoni liige Hille Laos lubas käsitletud teemad vallavolikokku arutamiseks viia ja Egle Haljassaar kohalikust noortekeskusest hoiab ka edaspidi õpilasesinduses oleva õpilasega meilitsi ühendust, et muresid vajadusel ühiselt arutada. Ta leidis, et see oleks hea viis noortekeskuse ja riigigümnaasiumi koostööks. Sarnane protsess toimus ka mitmetes teistes koolides. Noored tundsid, et tänu programmile oskasid nad enda seisukohti paremini väljendada ning nende probleeme kuulati.
Teiseks toimub Argument ürituse viimasel päeval ka väitlusturniir START. Teemaks oli: Meediaväljaanded ei tohiks kajastada poliitikute eraelu. Väitlema tulid lisaks Argument programmi noortele ka mitmed teised alustavad väitlejad ja peeti maha väga elamusterohke e-turniir. Sealt edasi kutsusime noori osalema ka järgneval turniiril, milleks on Keskkoolide Eesti meistrivõistluste esimene etapp ja tagasiside näitas, et huvi uuesti väitlemise vastu on suur. Väitlusselts töötab aktiivselt selle suunas, et tagada noortele regulaarsed väitlusvõimalused ning programmi fookuses olnud oskuste järjepidev arendamine.
Meie loeme Argumenti edukalt lõppenuks ja ootame juba järgmist sügist, et uusi väitlusrebaseid koolitama hakata!
Projekti toetas SA Archimedese noorteagentuur Erasmus+ programmist.