IDEA Youth Forum 2021
Üle pika aja leidis taaskord aset IDEA (International Debate Education Association) Youth Forum, mis toimus seekord 29. augustist kuni 2. septembrini Zagrebis.
Youth Forumi kavas oli nelja päeva jagu väitlushariduse teemalisi töötubasid, lisaks sellele leidis konverentsi viiendal päeval aset ka IDEA üldkogu, kus arutati Euroopa väitlusmaastiku probleemseid kohti ning tulevikuplaane. Forumil osalesid mitmed IDEA partnerriigid nii Euroopa Liidust kui ka väljastpoolt nt Ukrainast, Palestiinast ja Alžeeriast. Eesti Väitlusseltsi esindas viieliikmeline delegatsioon - Markus Laanoja, Valentina Sergeeva ning Anette Andresoo Tartu Ülikooli Väitlusklubist, Hunter Neary TalTechi Väitlusklubist ja Heleriin Ots EVSist.
Vaatamata Zagrebi äikesetormilisele ilmale said töötoad hoo sisse. Iga päev toimus kolm koolituste plokki, millest igaühes oli omakorda võimalik osalejatel valida kolme eri töötoa vahel. Koolitused ja arutelud jagunesid viide suuremasse kategooriasse: innovaatilised viisid väitluse kasutamiseks, Erasmus+, IDEA tulevikuplaanid, väitluse praktiseerimine ning noored ja ühiskond.
Siinkohal võiks tuua näiteid mõnest aset leidnud töötoast. Markus Laanoja esindas edukalt Eesti Väitlusseltsi tehes koolituse algajatele väitluse tutvustamise teemal. Poola delegatsioon tutvustas projekti, kus kooliõpilastele tehti muuseumikülastusi koos väitlusega. Muuseumid koostasid eksponaatide kohta õppematerjalid, millega koolitunnis tutvuti, ja materjalides olid tõstatatud väitlusteemad. Näiteks ajaloomuuseumi väitlusteemad keerlesid vastuoluliste ajalooliste isiksuste ümber ning skulptuuride muuseumi materjalid olid teemadel abstraktne versus kujutav kunst ja käsitlesid ka delikaatsete teemade kujutamist kunstis. Pärast algsete materjalidega tutvumist tehti õpilastele muuseumituur, millele järgnes lühike väitluskoolitus. Lõpuks võtsid kõik kooliõpilased osa pisikesest väitlusturniirist, kus arutleti tõstatatud teemade üle. Horvaatia esindajad tegid Winter Holidays Open’i ja WSDC korraldamise näitel ülevaatliku töötoa suurturniiride eduka läbiviimise kohta, samuti teise töötoa noorsootöö ja sellega seotud eetiliste dilemmade kohta. Lisaks eelmainitud näidetele toimus veel töötubasid, mis käsitlesid nt veebitööriistade kasutamist väitluses, pildi- ning videotöötlust reklaammaterjalide loomisel kui ka rahastuse taotlemist.
IDEA üldkogu raames arutati mitmete Euroopa väitlusringkonnas oluliste probleemide üle. Arutluse all olid näiteks edukamate Erasmuse projektide kirjutamine rahastuse taotlemiseks ning väitlusseltside toetamine projektide kirjutamisel, teaduslik väitluse positiivsete mõjude mõõtmine ühiskonnas ning leitud informatsiooni kasutamine väitluse tutvustamiseks ja levitamiseks, lapsevanemate kaasamine noorte suunamisel väitlusesse, elitarismi vältimine väitlusringkonnas, vähemuste kaasamine väitlusharidusse ning palju muud.
Lisaks töötubadele oli Youth Forum hindamatu võimalus luua kontakte väitlejatega teistest riikidest. Kõik osalejad jagasid aktiivselt kutseid väitlusturniiridele, kuhu oodati nii tiime, abilisi kui ka kohtunikke. Lisaks sellele jagati palju kogemusi erinevate projektide korraldamise aspektist.