Maksim Vassin: 30-aastasest uinakust ärganud linn
Narva poliitilist elu viimase 30 aasta jooksul võib kirjeldada üsna lihtsalt – stagnatsioon. Isegi mujal täheldatav valimiseelne möll tavaliselt Narva poliitilist rutiini ei mõjutanud. Seda aga aastani 2021.
Praegu Narvas käivat poliitilist draamat võiks Netflixi sarja House of Cards stsenaristid endale ette kujutada vaid unes. Koalitsioonide vahetused, petmised, skandaalid, kaheksa kuuga kõrvaldati võimult kaks linnapead, kolmandat viskas välja tema enda erakond – lihtsanärvilistele Narva poliitiline elu praegu ei sobi. Kuid peale aktiivset valimiseelset möllu on kohalikud valimised aeg mõtiskelda selle üle, mis suunas peaks antud omavalitsus liikuma. Elades hetkel välismaal, avaneb ainulaadne võimalus vaadata kodulinna elu arengut väljaspoolse pilguga.
Narva aastal 2021 ja Narva aastal 2016 on kaks täiesti erinevat linna, seda nii linnaruumi kui mõtete poolest. Aastal 2016 ja varem oli Narva „allakäigu“ linn, nii mõnele eestlasele vast hirmus koht, kuhu ei tahetud minna. Ka meediapilt Narvast ei olnud sugugi värviline. Murdepunktiks osutus pakane veebruaripäev aastal 2018, kui Kersti Kaljulaid tuli visiidiga Narva. Keegi veel ei teadnud miks ta kohale tuli, kuid mõni tund varem kogu Narval ja ka paljudel eestlastel läks suu ammuli – Narva kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks! Eks igaüks küsis enda käest sel hetkel – kas tõesti Narva? See hall, inetu, tööstuslik linn? Mis kultuurist siin üldse juttu on, kui meil midagi peale linnust ei ole? Kui vaid teaksime me, mis juhtub järgmise paari aasta jooksul...
Station Narva, Ooperipäevad, Kremli ööbikud – Narva ei olnud enam „teine Krimm“, nagu paljud välismaised ajakirjanikud nentisid. Tõsi, sarnasusi oli palju – mõlemad on venemeelsed, venekeelsed, kohe piiri lähedal. Nüüd välismaised ajakirjanikud rääkisid Narvast kui Eesti Vabariigi integratsioonitriumfist, eriti et see oli tehtud mitte ainult tavaliste keelekursuste ja koolituste toel, vaid Narvast tehti Eesti kultuurielu tähtsat punkti, kuhu tasub tulla. Enne räägiti, et „Narva is next“ – järgmine konfliktiala. Narva võttis initsiatiivi enda kätte ning otsustas kasutada seda lauset enda kasuks. Tõepoolest, Narva is next. Järgmine vinge Eesti linn, kuhu tasub tulla ja kuhu tahetakse tulla – selline on minu Narva.
Mis mulle Narvas muret teeb ehk pöördumine tulevase linnavolikogu poole
Kui mul oleks võimalus rääkida Narva uue linnapea ja volikogu liikmetega, siis mida ma nendele ütleks?
Kallid kolleegid (kasutan just seda sõna, kuna kõik me tegutseme Narva heaks)!
Palju õnne eduka valimistulemuse puhul! Kuid enam ei ole aeg pidutsemiseks, on aeg tööks. Narvast sai võimaluste linn, kuid probleeme ja murekohti on veel ikka. Valisime volikokku just Teid, sest arvame, et Teie saate selle tohutu vastutusega kõige paremini hakkama. Siin on paar näpunäidet noorelt inimeselt, kellel ei ole ükskõik, mis suunas tema kodulinn areneb.
1. Otsuseid tehes, mõelge ka laiemale pildile. Ärge keskenduge vaid kohalikele probleemidele – selline luksus on mõnel väikesel omavalitsusel Kesk-Eestis. Oleme suur omavalitsus, aga ennekõike oleme omavalitsus Eesti ja Euroopa Liidu piiril. Kahe tsivilisatsiooni piiril. Pea iga Eesti-Vene piiriülene koostöö algab Narvast või on Narvaga vähemalt kaudselt seotud. Suurmaailma poliitika arengud kajastuvad ka meie linnal, kuna sõltume üsna tugevalt jõetagustest külalistest. Nii mõnel teist oli valimisprogramm väga konkreetne – ehitame sauna, ehitame parkla, ehitame botaanikaaeda. See küll on super tore, aga mõtleme ka suurematele asjadele!
2. Ärge unustage noori, seda ma ei jaksa korrata! Narvakate keskmine vanus suureneb välkkiirusega, noored sõidavad ära, Narvast saab pensionäride linn. On kindlasti ahvatlev oma valimisprogramm keskendada just pensionäridele – eks nemad ongi peamine vanuserühm, kes läheb valima. Kuid meie noored elame Narvas 18-25 aastat ja on kurb, et meist unustatakse, ehkki meie anname Narvale oma elu ilusamaid ja põnevamaid aegu. Ärge unustage meid! Ma pole kusagil kohanud nii aktiivseid, nii töökaid, nii vastutustundlikuid noori. Just noored inimesed on need, kes aitavad Narval saavutada uusi kõrguseid, kuid seda on raske teha ilma Teie toeta.
3. Poliitikahuviline olles luban endal teha siin väikest valimisprognoosi. Arvan, et ühe erakonna ainuvõimu enam ei tule, tuleb koalitsioon. Linn ei ole sellega harjunud – eks 30 aastat ühe erakonna ainuvõimu annavad sellest tunda. 2021. aasta koalitsiooni eksperiment jäi püsima vaid kaheksa kuud. Ärge unustage kes ja miks Teid volikokku valis. Me usaldame Teid, me teame, et saate koos tegutsemisega hakkama. Palun, ärge vedage meid alt! Ehkki tavaliselt valimiskampaaniad on üsna räpased, hakatakse oma oponentidega kaklema, nüüdseks on see aeg möödas. Nüüd on aeg käed kokku lüüa ning teha koostööd, seda nii koalitsioonipartnerite vahel kui ka koalitsiooni ja opositsiooni vahel.
Loodan, et need näpunäited saavad juhatada Teid järgmised neli aastat. Ehitame koos mitte ainult minu Narvat, vaid ka meie Narvat. Sellist linna, kuhu tasub külla tulla. Sellist, kuhu tasub tagasi kolida. Sellist linna, kus on võimalusi nii noorte kui ka vanade jaoks. Sellist linna, mille kohta saab kirjutada vaid head. Oleme teinud tohutult palju tööd viimased paar aastat. Jätkame seda tublit tööd ja viime Narva uute kõrgusteni!
Parimate soovidega,
Narva noor
Arvamusloo avaldas Postimees