Persoonilugu: Triinu Jõgi


4.-12. juulil toimus maailma suurim võistlusväitluse sündmus - tudengite maailmameistrivõistlused - Korea WUDC 2021. Eestlastest oli osalemas Sheffieldi ülikooli esindav Triinu Jõgi.

Kus sa resideerud ja millega sa tegeled?


Põhiliselt elan ja õpin Sheffieldis, Inglismaa keskel pigem väikses linnas. Käin seal ülikoolis ja lõpetasin praegu õpingute teise aasta rahvusvahelise õiguse erialal. Sügisest aga lähen vahetusaastale Viini.


Kui kaua sa oled väidelnud?

Väitlema hakkasin ma ikka päris kaua tagasi - esimest korda läksin oma kooli väitlusklubisse kaheksandas klassis. Aktiivsemalt hakkasin aga väitlema gümnaasiumis.


Mis sind motiveerib täna väitlema, just online'is?

See on üsna mõtlemapanev küsimus - üheks põhjuseks on tõenäoliselt see, et olen väitlemisega nii pikka aega tegelenud ning olen lihtsalt harjunud igat nädalavahetust väitlusega sisustama. Samuti on põnev välja mõelda lahedalt strateegilisi kaasusi ja teha võitvaid argumente. Kuna olin enne online-aega juba läinud Inglismaal oma ülikooli klubisse, leidnud sõbrad ja saanud maiku palju suuremast ja aktiivsemast väitlusskeenest kui Eestis on, oli online'is jätkamine väga loogiline. Siis juba hakkas motiveerima ka soov lihtsalt olla edukas selles hobis, mida ma nii kaua teinud olen.


Sa väitlesid Eestis ja läksid välismaale väitlusklubisse. Kirjelda seda kogemust.

Ma arvan, et mul pole parim kogemus võrdlemaks väitlusklubisid, kuna minu Sheffieldi klubi on väiksem kui näiteks minu keskkoolide klubi Eestis oli või isegi Tartu Ülikooli väitlusklubi täna on. Aga isegi seal on erinevus selles, et eraldi fookus on võistlusväitlejate treenimistel. Suurim erinevus on kindlasti väitlusmaastikus - eriti online'is, aga ka siis, kui olid "päriselus" turniirid, oli iga nädalavahetus mõni võistlus, kuhu parimad tiimid läksid. Konkurents on alati suurem ja tihedam. Teine suur erinevus on kohtunike saavutused ja kohtunikuks olemise väärtustamine. Minu kogemusel on Eesti turnal peakohtunik olemine või kohtunikuna breikimine ja finaali hindamine väiksed saavutused, seal aga näevad paljud vaeva, et olla ka n-ö karjäärikohtunikud - saada turniiridel head tagasisidet, breikida suurturniiridel ja saada peakohtuniku-pakkumisi. Sarnane samas on see kogukond - nii siin kui seal muudavad väitlemise lõbusaks sõbrad ja lahedate inimestega aja veetmine.


Millise saavutuse üle sa oled kõige õnnelikum?

Mul on küll hiljem olnud võib-olla "suuremaid" saavutusi, ent mind ennast on kõige õnnelikumaks teinud esimest korda WSDC-l käies breikimine 2018. aastal. Juba tiimi saamine oli suur asi, aga päris turniiril koos tiimiga breikimine oli minu jaoks väga tähendusrikas ning muidugi ka sõpradega koos südant soojendav kogemus. See andis esimese nii-öelda päris suurturniiril "hästi tegemise" kogemuse, peale mida teised võidud ja muud edud on olnud vähem üllatavad.


Kirjelda oma elu rahvusvahelise võistlusväitlejana.

Ma arvan, et parim viis seda kirjeldada on "kiire ja stressirohke". Ma ei mäleta viimast korda, mil mul oli vaba nädalavahetus, ning tihe konkurents on kohati mentaalselt väga kurnav. Samal ajal on see ka konstantselt põnev ja paljude äratasuvate momentidega.