FAKTIKONTROLL | Kas Jaak Aab rääkis tõtt, et Euroopas on maskide kandmine valdavalt kohustuslik?

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas riigihalduse ministri Jaak Aabi väide vastab tõele, et enamus Euroopa riike on teinud näomaski kandmise kohustuslikuks avalikes kinnistes ruumides.

TSITAAT


Jaak Aab intervjuus ERR-i raadiouudistele 23. aprillil, et "... kui nüüd avatakse kaubanduskeskused, siis minu ettepanek tõesti näeb ette, et nii müüjad, ehk siis kaubanduskeskuse töötajad, kui ka kliendid peaksid kandma maski või näokatet... /.../ Enamus Euroopa riike on seda teed läinud."


KONTROLL


Uurime erinevaid välismaiseid väljaandeid, otsides Euroopa riikide plaane seoses maski kandmise kohustuslikuks muutmisega. Jätsime uurimise alt välja väiksemad Euroopa riigid nagu Andorra, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monaco, San Marino ja Vatikan, sest väiksemate riikide otsused, kuidas kriisiga tegeleda, ei ole niivõrd võrreldavad ülejäänud Euroopa riikidega, nii rahvaarvu kui ka geograafiliste erinevuste tõttu.



Albaania - poemüüjad peavad kandma maski


Austria - poes käies peab ka kliendil olema mask ees (https://www.newshub.co.nz/home/world/2020/04/coronavirus-countries-where-face-masks-are-mandatory-in-covid-19-fight.html)


Belgia - soovituslik kanda maski


Bosnia ja Hertsegoviina - kodust väljudes peab olema mask ees


Bulgaaria - soovituslik kanda maski


Tšehhi - kodust väljudes peab olema mask ees


Soome - soovituslik kanda maski


Prantsusmaa - soovituslik kanda maski


Saksamaa - maskide kandmine üleriigiliselt ühistranspordis kohustuslik ja suuremas osas riigist kohustuslik ka poodides


Ungari - alates 27. aprillist peab Budapestis kandma näomaski, viibides poes, ühistranspordis või taksos


Itaalia - osades regioonides on maski kandmine avalikus kohas kohustuslik


Leedu - kodust väljudes peab olema mask ees


Poola - kodust väljudes peab olema mask ees


Portugal - maski kandmine ei ole kohustuslik, kuid eriolukorra piirangutest loobumisel võib muutuda kohustuslikuks ühistranspordis


Rumeenia - maski kandmine ei ole kohustuslik, kuid eriolukorra piirangutest loobumisel võib muutuda kohustuslikuks


Slovakkia - kodust väljudes peab olema mask ees


Sloveenia - avalikes kinnistes kohtades peab olema mask ees


Ukraina - avalikus kohas tuleb kanda maski


Valgevene, Horvaatia, Taani, Kreeka, Iirimaa, Kosovo, Läti, Moldova, Montenegro, Hollandi, Põhja-Makedoonia, Norra, Serbia, Hispaania, Rootsi, Šveitsi ja Ühendkuningriikide kohta ei ole informatsiooni, et maski kandmine oleks mingil tasandil kohustuslik.


35 kontrollitud riigist 10-s on maski kandmine kohustuslik vähemalt poe külastuse tasandil üleriigiliselt (v.a Saksamaa osades piirkondades leiduvate väheste eranditega). Itaalias on maski kandmine avalikus ruumis kohustuslik osades piirkondades, kuid mitte üleriigiliselt. Ungaris saab olema maski kandmine kohustuslik avalikes kinnistes ruumides vaid Budapestis. Kahes riigis (Portugal ja Rumeenia) on välja öeldud, et maski kandmine avalikus ruumis võib muutuda kohustuslikuks tulevikus.


Kogutud andmetest järeldame, et alla poolte uurimise all olnud Euroopa riikides on näomaski kandmine kohustuslik avalikes kinnistes ruumides või siis on lähemas tulevikus plaan antud meede koroonaleviku tõkestamiseks ellu viia.


Nende andete õigust kinnitab ka Jüri Ratas "Otse Postimehest" saates, öeldes et "Kümme Euroopa riiki on muutnud maski kandmise kohustuslikuks, kümmekond mitte, ülejäänud on öelnud, et see on soovitatav."



OTSUS


PROJEKTIST


Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.


Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.