FAKTIKONTROLL | Kas vastab tõele Martin Helme väide, et Eesti on kõige madalama vaktsineeritusega riik Euroopas?

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Riigikogu aseesimehe Martin Helme (EKRE) väide, et Eesti on madalaima vaktsineeritusega riik Euroopas.
TSITAAT

26. septembril ERRi uudisteportaalis avaldatud uudis tervise- ja tööminister Tanel Kiige võimaliku umbusaldamise kohta vahendas EKRE esimehe

 Helme ütles muuhulgas: "Kui Tanel Kiik ütleb, et tema lahkumine oleks vaktsineerimisvastaste võit, siis vastupidi, Tanel, Eesti on kõige madalama vaktsineerimistasemega riik Euroopas ja sinu olemine on vaktsineerimisvastaste võit."

KONTROLL

Kontrollime Helme tsitaadist, kas Eesti on tõepoolest madalaima vaktsineerituse tasemega riik Euroopas.

26. septembril ehk päeval, mil Helme ERR-ile oma kommentaari andis, oli Eestis Our World in Data andmetel vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud täpselt 57% kogu elanikkonnast. Elanikkonna hulka arvatakse ka lapsed, kes veel vaktsineerimisealised pole. See oli Euroopa keskmisest 0,6 protsendipunkti võrra kõrgem näitaja, küll aga oluliselt madalam Euroopa Liidu keskmisest, mis oli 67,0%.

Siiski oli nii Euroopa Liidus kui ka mujal Euroopas mitu riiki,

 nende hulka kuulusid Albaania (32,5%), Valgevene (21,8%), Bosnia ja Hertsegoviina (19,4%), Bulgaaria (ligi 20%, täpsed andmed puuduvad. 3. oktoobri seisuga 20,4%), Horvaatia (44,2%), Tšehhi (56,6%), Kosovo (43,4%), Läti (48,0%), Moldova (ligi 20%, täpsed andmed puuduvad. 3. oktoobri seisuga 20,5%), Montenegro (37,9%), Põhja-Makedoonia (37,5%), Poola (52,3%), Rumeenia (28,6%), Serbia (43,8%), Slovakkia (44,8%), Sloveenia (53,7%) ja Ukraina (15,6%).

Ka täisvaktsineerituid

 oli 26. septembri seisuga kaks vaktsiinidoosi saanud 52,57% elanikkonnast, mis oli nii üle Euroopa keskmise (51,93%), kui ka kõrgem näiteks Horvaatia (41,49%), Slovakkia (41,2%) või Ukraina (12,56%) vastavatest näitajatest.

Eeltoodud Our World in Data andmed pärinevad riikide terviseametitelt, terviseministeeriumitelt või Maailma terviseorganisatsioonilt ja

kattuvad seega üldjuhul riikide ametlike andmetega. Muude andmebaaside infot pole võimalik päeva täpsusega tagantjärgi otsida.


Kuna Our World in Data andmete põhjal on Euroopas üle kümne riigi, mille vaktsineeritus on Eestiga võrreldes madalam, ei ole Martin Helmel õigus, et Eesti on Euroopa madalaima vaktsineerimistasemega riik.

Ka 10. oktoobri seisuga on Eesti elanike vaktsineeritus Euroopa keskmisest kõrgem: Eestis on värskeimate andmete kohaselt vähemalt ühe vaktsiinidoosi saanud 57,8% elanikkonnast, Euroopa keskmine näitaja on 57,4%.


OTSUS

Vale.


PROJEKTIST

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.

Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembri alguses Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: eksitav, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.