FAKTIKONTROLL | Kas Yana Toomil on õigus, et opositsiooniparteid on koalitsioonist populaarsemad?

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele Yana Toomi väide, et opositsioon on alati reitingute baasil populaarsem kui koalitsioon.

TSITAAT


Euroopa Parlamendi liige Yana Toom (Keskerakond) ütles 25. juunil intervjuus Toomas Sildamile (ERR): "Ütleme siis, et opositsioon on alati summaarselt populaarsem kui koalitsioon."


KONTROLL


Uurime kõige uuemaid erakondlike eelistuste reitinguid.


26. juunil avaldatud MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös läbi viidud uuringu põhjal on koalitsiooni- ja opositsioonierakondade reitingud
järgnevad:



Koalitsioon
KE: 24,8%
EKRE: 17,4%
IE: 5,3%


Summaarne populaarsus: 47,5%


Opositsioon
RE: 31%
SDE: 8,5%


Summaarne populaarsus: 39,5%


Kantar Emori viimaste uuringute tulemusena oli juunis koalitsioonierakondade summaarne toetus 43% ja opositsiooniparteide summaarne toetus 38%.


2019. aasta mais, kui Jüri Ratase teine valitsus oli just ametisse astunud, oli koalitsioonierakondade summaarne toetus 38% ja opositsiooniparteide summaarne toetus 47%, kuid trend oli muutunud 2020. aasta märtsiks, kui koalitsioonierakondade toetus oli tõusnud 42%-le ning opostitsiooniparteide oma langenud 41%-le.


Nende andmete põhjal järeldame, et opositsioon ei ole alati summaarselt populaarsem kui koalitsioon.


OTSUS


Vale.


PROJEKTIST


Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide, saada see julgelt aadressile faktikontroll@delfi.ee.


Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi 2017. aastal käivitatud projektis Faktikontroll jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad faktikontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid esmapilgul kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid. Kontrolli tulemused ilmuvad EPL/Delfi Arvamusveebis ning seal antakse poliitikute väidetele hinne kuuepunktiskaalal: naeruväärne, vale, pigem vale, nii ja naa, pigem tõsi ja tõsi.