Kommentaar valimisväitlusele: Narva
Maksim Vassini kommentaar:
Esimest korda Narva lähiajaloos on valimiseelne poliitiline maastik nii kirev, võitleb ju volikogu kohtade eest tervelt kuus valimisnimekirja ja üks üksikkandidaat. Sellises olukorras võiks tunduda, et ka väitlus tuleb huvitav ja terav.
Suurim osa seekordsest debatist möödus pigem saatejuhtide/kandidaatide intervjuu formaadis, ehkki saate lõpuks tuli ette paar katset teravaks väitluseks. Nii mõnigi kord tundus, et saates on ainult kaks külalist, Katri Raik ja Andrus Tamm (mis oli Narva praegust poliitilist olukorda arvestades ennustatav).
Aleksandr Andrejev (EKRE) tundis end väga ebakindlalt ning kippus oma vastuseid liigseid üldistama. Kõlasid sellised mõtted, et probleeme on ja neid on vaja lahendada, samas konkreetset plaani ega probleemide kirjeldust ei kõlanud.
Erilist initsiatiivi EKRE esindaja ei näidanud, vastas ainult saatejuhi küsimustele. Siiski, teistest paremini tuli ta tagasi oma valimisprogrammi juurde ning täiendas oma vastuseid valimisprogrammi punktidega, ehkki EKRE programmi me teame juba niikuinii.
Katri Raik (VL "Katri Raigi nimekiri"). Tugev etteaste Narva endise linnapea poolt. Oma sõnades oli konkreetne, vastas saatejuhtide küsimustele tsiteerides ning täiendades oma valimisprogrammi ja paar korda proovis teistele vastu vaielda ja teravamat diskussiooni algatada.
Tema sõnadest oli tunda, et ta teab, et on Narvas populaarne poliitik ning kõlas enesekindlalt, ehkki siin võis appi tulla linnapeaks olemise privileeg. Tunneb Narva probleeme ning omab enam-vähem selget visiooni sellest, kuhu linn peab liikuma.
Denis Larchenko (Eesti 200). Stabiilselt hea, ehkki mitte eriti silmapaistev. Vastas suuremas osas saatejuhtide küsimustele, kuid saate lõpupoole näitas rohkem initsiatiivi, võttis rohkem sõna ning vaidles teistele vastu. Oma sõnades oli konkreetne ning ei kippunud liigselt vastuseid üldistama.
Andrus Tamm (Keskerakond). Koos Katri Raigiga võttis väga palju sõna, algatas diskussioone ja näitas initsiatiivi. Samas, sõnavõttude sisust jäi vajaka. Saate esimestel minutitel ta ei eitanud, et Keskerakond annab erinevate nõukogude liikmete kohad oma inimestele, väga suure osa järgmistest sõnavõttudest moodustas Katri Raigi süüdistamine. Siinkohal oma ideid eriti palju ei tulnud ning oli ebaselge, mille eest Keskerakond seisab.
Üldisemat hinnangut andes jättis iga poliitik ühele küsimusele vastamata: miks on minu erakond/valimisliit teistest parem ja kuidas see teistest erineb? Ühiseid kohti oli väga palju, kuid erinevustest ei räägitud piisavalt. Seetõttu ei saanud ükski saate külaline minult maksimumpunkti.
Paar korda tekkis mulje, et grupp inimesi sarnaste mõtete ja maailmavaadetega otsustas niisama moodustada erinevad valimisnimekirjad. Väitlus võinuks olla veelgi põnevam, kui kohal oleks olnud ühe teise Narva endise linnapea valimisliit Elagu Narva.
Valimistulemust on raske ennustada. Puhtalt saatest järeldusi tehes, siis EKRE on üsna kurvas olukorras ning peab järgmise nädala jooksul korralikult pingutama. Valimispäeval tuleb põnev võistlus Keskerakonna ja Katri Raigi nimekirja vahel, kusjuures Katri Raigil on kõik eeldused ülejärgmisel pühapäeval valimisvõitu nautida. Eesti 200 saab volikokku sisse ning võib olla tähtis lüli koalitsiooni moodustamisel.
Loe artiklit täismahus SIIT