VALIMISKONTROLL | Kas Reformierakonna võidu puhul saab Pärnu riigilt raha juurde?

Faktikontrolli kohalike omavalitsuste valimiste erikontrollis uurime seekord, kas Reformierakonna valimisprogrammi lubadus Pärnus konkurentidest suurema riigipoolse toetuse eest sild ehitada käib hea valimistavaga kokku.
Reformierakonna Pärnumaa KOV valimiste programmis on lubadus: "Toetame Pärnusse kolmanda silla ehitamist. Peame linna huve kaitstes ja esindades oluliseks, et sealjuures oleks riigipoolne rahastus minimaalselt 16 miljonit eurot."

Erakonna Pärnumaa esinduse Facebooki lehel reklaamitakse lubadust järgmiselt: "Valides Reformierakonna, valid suurema riigi toetuse." Tabel lehel avaldatud pildil võrdleb Reformierakonna lubatavat silda Keskerakonna ning praeguse Pärnu linnapea, valimisliit Pärnu Ühendab linnapeakandidaadi Romek Kosenkraniuse lubadustega. Üks tabelis olevatest ridadest vihjab, et Reformierakond saaks projektile valituks saades 16 miljonit eurot riigipoolset toetust, teised kandidaadid aga vaid 8,7 miljonit.



KONTROLL

Kontrollime, kas Reformierakonna lubadus on kooskõlas hea valimistava kriteeriumiga, et "valimislubadused on seotud valitava esinduskogu pädevusega."

Kohalikud omavalitsused saavad riigilt projektide läbiviimiseks toetust küsida. Seega oleks kõigil erakondadel ja valimisliitudel volikogusse pääsemisel võimalik riigilt silla ehituseks toetust küsida. Toetuseks antava summa otsustab aga riigieelarve seaduse kohaselt valitsus riigieelarvet koostades (4. peatükk, 5. jagu). Hoolitama sellest, et Reformierakond on Eesti peaministripartei, saab omavalitsus küll argumenteerida valitsusele raha eraldamise vajadust, kuid ei saa kuidagi garanteerida, kas ja kui palju valitsus nende projektile raha eraldada otsustab. Seega poleks Reformierakonnal võimalik Pärnus valituks saades mõjutada, kas valitsus nende lubaduse täidaks, ja seega ei saa nad ka lubada silla ehituseks suuremat riiklikku toetust kui konkurendid.

Hea valimistava kohaselt ei peaks erakondade lubadused KOV valimistel väljuma valitava esinduskogu pädevuste piiridest. Kuna seda, kas valitsus silla ehitamiseks Reformierakonna lubatud summa eraldab, ei saa Pärnu linnavalitsus tagada, väljub nende lubadus esinduskogu pädevuse piiridest ning pole seetõttu vastavuses hea valimistavaga.


OTSUS

Puudulik



PROJEKTIST

Hea lugeja! Kui ka sinule jääb silma mõni valekahtlusega väide või vastuolu hea valimistavaga, saada see julgelt aadressile faktikontroll@epl.ee.

Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi 2017. aastal käivitatud Faktikontrolli projektis jälgitakse, kuidas poliitikud faktidega ringi käivad. Väitlusseltsi juures tegutsevad kontrolörid jälgivad igapäevaselt poliitikute ja teiste arvamusliidrite meedias väljaöeldavat ning kontrollivad erinevaid kahtlust äratavaid või küsimusi tekitavaid väiteid.

Kohalike valimiste erikontrolli eesmärk on hinnata kohaliku omavalitsuse volikogu valimistega seotud väiteid, valimislubadusi ja väljaütlemisi, et tagada võimalikult faktipõhine ja valimistega seotud ühiskondlik arutelu.

KOV-eri kontrollid järgivad samu faktipõhisuse, läbipaistvuse ja erapooletuse põhimõtteid ning kontrolli protsessi nagu tavalised kontrollid ning projekti rahastab Aktiivsete Kodanike Fond.

Valimiskontrollis hinnatakse ainult seda, kas väljaütlemised lähevad hea valimistavaga kokku, see ei soosi ega kritiseeri ühtegi erakonda ega maailmavaadet.

KOV-eri kontrollidele antakse üks viiest hinnangust: eeskujulik, hea, nii ja naa, kasin, ja puudulik.